Budai Lotti: Rizsporos ​hétköznapok 2.

Női életutak és mindennapok a történelemben


fotó: Adry olvasósarka blog



Röviden a könyvről:

„A ​Rizsporos hétköznapok első részében a 18-19. századi dámák budoárjait és szalonjait jártuk be, divat- és sminktitkaik után kutatva. Ebben a kötetben egyfelől annak a kérdésnek járunk utána, hogy a modern kor találmányai és vívmányai előtt miféle megoldásokat és praktikákat ötlöttek ki a történelmi idők asszonyai a mindennapjaik kisebb-nagyobb problémáira. Ily módon fény derül például arra, miként oldották meg a nők annak idején azokat a bizonyos „nehéz napokat”, hogyan mostak és szárítottak hajat a szintetikus samponok és a hajszárítók megjelenése előtt, de megtudhatjuk azt is, miként zajlott a középkorban egy nagymosás. Másrészt a nők, női lét örömeit, fájdalmait és kihívásait is kitárgyaljuk ebben a gazdagon illusztrált kiadványban. Jegyesség és gyermekszülés, házasság és özvegység témája is napirendre kerül, de olyan érdekességeket is érintünk, miként viszonyultak egykor a „szingliség”-hez, de boncolgatunk olyan, egykoron gondosan titkolt kérdéseket is, mint a fogamzásgátlás vagy épp a leszbikus szerelem." (forrás)

"Budai Lotti öt éve elindított Rizsporos hétköznapok elnevezésű blogját tízezrek olvassák, és a blog Facebook-oldalát több mint 12 000-en követik nap mint nap. Az ott megjelenő tartalmak kiegészítése és újragondolása ez az impozáns, szemet gyönyörködtető kiadvány, amely már a sorozat második kötete. A szerző korábban megjelent romantikus történelmi kalandregényei a garancia, hogy ezt a témát is szórakoztató formában tárja az olvasók elé.” (forrás)


Ismét csak egy igényesen megfogalmazott, logikusan felépített könyvet olvashattam Budai Lottitól. A tőle már megszokott precizitás sem maradt el, de le kell szögeznem, hogy a kezemben tartott kötet nem szakkönyv, nem helyettesíti a témában már korábban megjelent művelődéstörténeti kutatásokat. Elsősorban inkább csak egy ismeretterjesztő írásnak mondanám a Rizsporos hétköznapokat, de mindenki megtalálja benne a kedvenc részét. Ez egy figyelemfelkeltő kötet a történelemben elnyomott nők mindennapjairól. Milyen szerepük volt a társadalomban? Honnét, hova jutottak el a megbecsülés lépcsőfokán? Ezekre a kérdésekre mind megtaláljuk a választ Lotti második kötetében. Minden kornak megvan a maga jellegzetessége, de egy örök, a férfiuralom és ezáltal a nők szomorú másodrangúságra voltak kényszerítve. A társadalomban elfoglalt helyük mindig csak lejjebb csúszott, a legalantasabb munkákat kellett elvégezniük, sajnos ma sincs ez máshogyan, hiába van papíron egyenjogúság.

Budai Lotti könyve figyelemre méltó, nemcsak a tartalma miatt, hanem a képi illusztráció is igazán szemet gyönyörködtető. Az albumok világát hivatott visszaadni. Az ókortól a napjainkig megtalálható benne a nők sorsa képekkel szemléltetve. Valahogy így sokkal drámaibb a kötet hatása, mintha csak szöveget olvasnánk.

Ajánlom mindenkinek, aki szeret olvasni a rég múlt nőiről, asszonyairól, illetve esetleg még szakértője is a témának, de kérlek ne a felmerülő hibákra koncentrálj, mivel ez nem szó szerinti szakkönyv. Ülj le vele és élvezd, amit adni tud! Egy laza hangvételű írással találod szemben magad. Garantáltan nem bánod meg, hogy ha elolvasod!

forrás: ITT


Felkeltettem a kíváncsiságodat?
Akkor ITT meg tudod rendelni a könyvet.

Ha nem szeretnétek lemaradni a legfrissebb értékeléseimről, akkor lájkoljátok be az

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Roxforti házak története

Borsa Brown: A ​férj prostija

Az internetnek hatalma van! || Csabai Márk: Nem mondhatsz nemet!