Deborah Feldman: Unortodox

Amiről a könyv szól: 

„A ​külvilágtól mereven elzárkózó szatmári zsidó közösség tagjaként Deborah Feldman szigorú szabályok szerint nevelkedett Brooklynban. Előírták számára, mit viselhet, kivel beszélhet, mit olvashat. Az oktatásával alig törődtek, az egyetlen elvárás vele szemben az volt, hogy engedelmes lány és jó feleség váljon belőle. Mindössze tizenhét éves volt, amikor hozzáment a családja által kiválasztott férfihoz, akit alig ismert. Deborah fuldoklott a mind érzelmi, mind testi értelemben diszfunkcionális házasságban, és a közösségben, amely nagyon szűk teret hagy a nőknek, legyenek bármennyire tehetségesek. Deborah-t pánikrohamok gyötörték, és elképzelése sem volt arról, hogyan enyhíthetne szorongásán. Kilátástalan helyzetében fokozatosan találta meg a kiutat: miután megszületett a fia, egyre világosabbá vált számára, hogy képtelen megfelelni a haszid zsidó közösség elvárásainak, és maga mögött kell hagynia addigi életét. Egy bátor elhatározással feláldozott hát mindent, amit addig ismert, hogy szabad lehessen, és gyermekét is szabad embernek nevelhesse.” (forrás

"Deborah Feldman kötetének megjelenése óriási vihart kavart, korábbi közössége üldözte és számtalan alkalommal megfenyegette. Ő mégsem bánja, hogy mindenki számára elérhetővé tette történetét, mivel hisz abban, hogy könyvével párbeszédet kezdeményezhet a zárt vallási közösségekben tapasztalható gyakori elnyomásról és bántalmazásról, és hangot adhat azoknak, akikre korábban senki sem figyelt. A könyv alapján készült sorozat 2020 márciusától látható a Netflixen." 




Az Unortodox egy hihetetlen erős nő életét mutatja be. Olvasás során nagyon sokszor meg kellett állnom és végig gondolni az addigiakat és minden esetben arra a következtetésre jutottam, hogy Deborah bátorsága példaértékű minden ember számára legyen az nő vagy férfi. A múltnak hátat fordítani és egy másik utat választani nem könnyű döntés, de követni kell a megérzéseinket. Nagyon szeretem a memoárokat, hiszen ezekből a történetekből sokat tanulhatunk mi olvasók is, olyan élethelyzeteket ismerhetünk meg, amivel alapesetben nem találkoznánk. Az Unortodox egy szívszorító emberi sorsot elevenít meg a szemünk láttára, ahol egy fiatalasszony kitartásának és útkeresésesnek vagyunk szemtanúi. Deborah Feldman életének tíz gyötrelmes évét vetette papírra, ahol is óriási kérdőjelek kerülnek vallásának egyes állomásaira. Egy újabb csoportot ismertünk meg, akik Isten nevében bármit megtehetnek az asszonyokkal, mert a szatmári zsidó közösségben is ők azok, akik szenvednek, nem a férfiak. Miért kell ennyire elvakultnak lenni? Miért nem dönthet mindenki a maga sorsa felől? A szatmári zsidó közösség egy zárt vallási csoport, ahol napi szinten folyik a nők testi - lelki bántalmazása mellett az elnyomásuk is. Ismét egy olyan világba csöppentünk ahol a férfiak igényei szerint kell a másik nemnek élnie. Isten és az ő vallása nevében még mi minden tesznek meg büntetlenül az emberek? A hasszidók az alapvető emberi jogoktól fosztották meg a nőket és senki nem tehet semmit, látjuk az írónő példáján is, hogy milyen következményei lettek a tetteinek. Muszáj bátornak lenni és tenni az elnyomás ellen, mert a csoda itt nem segít, csak a kiválasztott másik útra való rálépés lehet a megoldás kulcsa. 

Ha egyszer elkezded az Unortodox című könyvet,

akkor képtelen leszel letenni az utolsó oldal előtt. 


Minden tiszteletelem Deborah Feldmané, könyvében gyűlölet és megvetés nélkül ír a közösségről ahonnét származik, ahol idő előtt fel kellett nőnie. Története a realitás talaján áll és nem csapot át egy vallás ellenes megnyilvánulásba. A könyv egyetlen mondanivalója, hogy mindenki élje az életét úgy, ahogy ő maga szeretné, ne hagyjuk, hogy mások kénye kedve szerint alakuljanak a mindennapjaink. Minden embernek meg van a helye ebben a világban, csak meg kell azt találni és utána gyökeret ereszteni abban. Közel sem igaz az, hogy a születésünk pillanatában eldőlt már a jövőnk, az csak is rajtunk múlik, hogy milyen életet élünk. 

Köszönöm, hogy olvashattam Deborah Feldman tabukat döntögető könyvét, ami egy másik útra lépésről szól, ami nem feltétlenül jobb a réginél, de minden esetre teljesen más annál. Talán ezt a könyv kicsit jobban megérteti az extrém vallási szabályokat a kívülállókkal is. Szomorú, hogy a könyv a témája miatt vált ennyire sikeressé, pedig pont nem a szenzációt kellene benne keresni, mert ebben aztán nincs. A Netfixen egy sorozat is megjelent a könyv alapjait felhasználva, mi ez ha nem szenzáció hajhászás egy szegény lány életéből. Na ez itt a szomorú! 



Felkeltettem a kíváncsiságodat?
Akkor ITT meg tudod rendelni a könyvet.

Ha nem szeretnétek lemaradni a legfrissebb értékeléseimről, akkor lájkoljátok be az

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Roxforti házak története

Borsa Brown: A ​férj prostija

Az internetnek hatalma van! || Csabai Márk: Nem mondhatsz nemet!