Pap Éva: És ​újra felkel a nap



„Már ​most tudom, hogy nekem ez volt az év története.”Könyves kertünk 

„Gyönyörű, szívmelengető olvasmány.”AH Magazin 



Vajon léteznek kivételes szerelmek, amelyek valójában sosem érnek véget?

Szabadka, 1933. Eszti erős, fiatal nő, aki a hátán cipeli a házassága és a nevelőapjától átvett vendéglő terheit. Tervei vannak, gyerekeket szeretne, azonban egy nap férje, Stevan vadászbalesete szertefosztja álmait, ellehetetleníti a házaséletüket. A házasságuk meginog, ők mégis ígéretet tesznek, hogy történjék bármi, soha nem hagyják el egymást. Eszti gyengédségre vágyik, és idővel férje legjobb barátjával, a tehetős és nőtlen Martinnal egymásba szeretnek. Stevan hallgat, egyszerűen tudomásul veszi ezt a szerelmet. A nő kétségek közt őrlődik: szabad-e, lehetséges-e két férfit szeretni? Idővel elbizonytalanodik, hogy a férjének tett ígéretét képes lesz-e megtartani. A két férfi egy baráti összejövetelen titkos megállapodást köt, amelyet Martin Esztinek csak évekkel később fed fel. Időközben a második világháború sötét fellegei beárnyékolják az életüket, és 1944 végén Martin érthetetlen okból szakít az asszonnyal. Az államosítás során Eszti bajba kerül. Vajon ki lesz az, aki segít rajta? Amikor válaszút elé kerül, vajon a családot vagy a szerelmet választja?” 

Pap Éva első regényét az egymásnak tett ígéretekről, szeretetről, örök szerelemről már a megjelenése előtt több ezren várják. 



Pap Éva neve számomra ismeretlen volt, ahogy az első könyve is, ami az újdonság varázsával ragadott magához. Ahogy előttem már sokan megállapították ez a történet egy szívet, lelket melengető apró csoda volt. Az utolsó oldalt is magam mögött hagyva jöttem rá, hogy ritka a mai világban az ilyen szeretet, ami mindent kibír. Ahogy az utószóból kiderült Pap Éva igaz történetet vetett papírra, ami az ő családjával történt meg a háború évei alatt és után. A kezemben lévő könyv közel negyven év eseményeit örökítette meg az utókor számára. Az apai nagymama, azaz Eszti életét ma is legenda övezi, ez a titokzatosság igézte meg az írót, hogy emlékek állítson egy nőnek, aki a férjének tett ígéretét egy életen át megtartotta, aki harcolt a családjáért és egyetlen gyermekét, Józsikát a legnagyobb szeretetben nevelte fel. Hibázott ő is mint mindenki az életben, de az vesse rá az első követ, aki az ő helyzetében máshogyan cselekedett volna. A cipősdobozba rejtett levelek és fényképek indították el a szerzőt az vélt igazság kiderítésére és vele együtt ennek a csodálatos könyvnek a megírására. Az apró jelek, amiket Eszti az utókor számára hagyott világossá tette a szeretetét két férfi iránt, az egyik a férje, a másik Martin volt, akit még egész fiatalon ismert meg és élete végéig a szívében őrizte az emlékét. Lehet egyszerre két ember is ugyan azzal a szeretettel szeretni? Rejtélyes férfi kiléte ihlette meg Pap Évát a könyv megírásakor. Ki lehet az a csinos sármos fiatalember a családi képeken a nagymama és a nagypapa mögött, akinek az érkezése rózsaszín köddel borította el Esztit? Mi olvasók már tudjuk a történetet, amire nincsenek meg a megfelelő szavak, mert olyan gyönyörű és igaz minden pillanata. 

Igazi ékszerdoboz „És újra felkel a nap”. 

Nem találom a szavakat Stevan jellemére, aki az egész történetben a legpéldamutatóbb. Az elszenvedett vadászbaleset következményében a házasélete és a férfiúi büszkesége csorbát szenvedett, de igazi mély szerelemmel szerette feleségét Esztit, akinek elnézte, hogy máshol keresi a testi szerelmet. Évekig ki sem derült, hogy tud mindenről, nem szólt egy szót sem. Hagyta feleségét nőnek lenni, hagyta, hogy megélje a nőiességét, átélje azt, amit ő már nem tudott megadni neki, és ezzel tette igazán boldoggá őt. Stevan egy igazi férfi a szó szoros értelmében. Egy ritka kincs, akire vigyázni kell. Eszti karaktere is nagyon érdekes, hiszen fiatalkora ellenére egy életre szóló ígéretet tett férjének, hogy a történtek ellenére soha nem hagyja el, amit be is tartott, amikor szabadútat kapott sem élt a lehetőséggel inkább elengedte a boldogságot a család érdekében. Tisztelem ezt a nőt, mindegy mit tett. Neki a családja az első, akár az állammal szemben is harcolt volna az otthonukért. 

A történet egy része a háború idején játszódik, megismerhettük milyen volt Szabadka ezekben az években, első kézből tapasztalhattuk a borzalmakat, amiket a katonák hagytak itt maguk után. Eszti életében is nyomott hagyott a háború és az utána következő államosítás. Ebben a történetben a háború csak egy mellékszálként jelenik meg, elsősorban a család, az összetartozás, a házasság és a testi szerelem kérdéskörét fogalmazza meg az író. Nagyon közel került a szívemhez Pap Éva regénye, ami nem egy szimpla történelmi romantikus történet, hanem ennél sokkal, de sokkal több. Részben az ő családjának az anekdotája, részben egy minta nekünk az igaz szerelemről és annak mindent elsöprő erejéről. Bátran merem ajánlani mindenkinek, aki egy igaz történetet szeretne olvasni a háború sújtotta Jugoszlávia területéről. Elsősorban az érzelmes olvasóknak ajánlom Pap Éva első regényét, aminek az olvasása után szem nem marad szárazon. Nem tudom honnét, de egyszer csak előtörtek belőlem a könnyek és hosszú órákig nem tudtam abbahagyni a sírást. Életünk során nagyon sok áldozatot hozott Eszti, Stevan és Martin. Első könyves szerzőtől olvasni mindig izgalmas és bizsergető érzés, hogy vajon milyen a stílusa, milyen történettel örvendeztet meg bennünket, de Pap Éva valami elképesztően jól ír. Gördülékenyen fogalmaz és egy pillanatra sem untam azt, amit olvastam. 

Az ehhez hasonló könyvek a gyengéim!



Felkeltettem a kíváncsiságodat?
Akkor ITT meg tudod rendelni a könyvet.

Megjelenés: 2020 tavasza

Ha nem szeretnétek lemaradni a legfrissebb értékeléseimről, akkor lájkoljátok be az

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Roxforti házak története

Borsa Brown: A ​férj prostija

Az internetnek hatalma van! || Csabai Márk: Nem mondhatsz nemet!